Hogyan kezdjük meg a csecsemő hozzátáplálását?

2022. 07. 11.

Abban – gondolom - egyetértesz velem, hogy a kisbaba számára a legideálisabb az anyatej. Minél tovább szoptatsz, annál egészségesebb lesz a lurkód. De előbb-utóbb eljön majd a hozzátáplálás időszaka, amikor fokozatosan elhagyjuk az anyatejet. Helyébe vagy mellette pedig megkezdjük a hozzátáplálást. Cikkünkben érdekes információkat olvashatsz ezzel kapcsolatban.

Hogyan kezdjük meg a csecsemő hozzátáplálását?

Abban – gondolom - egyetértesz velem, hogy a kisbaba számára a legideálisabb az anyatej. Minél tovább szoptatsz, annál egészségesebb lesz a lurkód. De előbb-utóbb eljön majd a hozzátáplálás időszaka, amikor fokozatosan elhagyjuk az anyatejet. Helyébe vagy mellette pedig megkezdjük a hozzátáplálást. Cikkünkben érdekes információkat olvashatsz ezzel kapcsolatban.

Meddig szoptassak?

Az első kérdés, amit felteszel magadnak, hogy meddig szoptassam a kisbabámat…

A válaszom: ameddig csak tudod, hisz az anyatejben minden benne van, amire szüksége van gyermekednek a fejlődéshez. Persze közben kiegészítheted más táplálékkal is az anyatejet.

Ha már naponta csak egyszer tudsz neki adni, akkor csak egyszer adj, de adj! Ne feledd, ekkor alapozod meg a kicsid immunrendszerét.

Mikor kell elkezdeni a hozzátáplálást? 

Ahogy növekedik a kisbabád, egyre több a tápanyagszükséglete. Kb. a 6 hónapos kor az, amikor a baba már igényli, hogy egyéb táplálékot is kapjon az anyatejen kívül. Erre azért is szükség van, hogy kiegészítsük az anyatejjel vagy annak hiányában tápszerrel szerezhető energiát és tápanyagmennyiséget. Egyébként a legtöbb baba emésztőrendszere 6 hónapos korban érik meg az új ízek emésztésére. A többi étel feldolgozásához szükséges enzimek ebben a korban kezdenek termelődni a szervezetében. Ha a csecsemőnek az anyatejen kívül elkezdünk más ételeket is adni, nem fog olyan gyakran szopni. Így csökkenni fog a termelődő anyatej mennyisége. Nem beszélve, hogy amit az anyatej helyett eszik, az nincs olyan értékes, és nem fogja tudni megemészteni.
Természetesen a kisbaba korának megfelelő ételekkel kezdjük a hozzátáplálást. Készülj fel, hisz nem kevés időt vesz igénybe, míg kisbabád hozzászokik az új ízű és állagú ételekhez.

Hogyan vezessük be az új ételeket?

Az elején még csak kóstolgatja a pici az ételt, az új ízeket. Semmit ne erőltessünk! Ha a kicsid elutasít egy ételt, semmi esetre se tukmáld bele! Próbálkozz más ízekkel, vagy tarts egy kis szünetet. Akár néhány napot is szüneteltethetsz. Különösen a fogzási időszakban légy türelmes a hozzátáplálás terén. Ja, és ne feledkezz meg egy nagyon fontos dologról: a babádnak 3 éves korig napi 500 ml folyékony tejalapú táplálékra van szüksége (anyatej vagy annak hiányában tápszer). Mindig az anyatej vagy a tápszer előtt kínáld a picidet egyéb ételekkel! A kicsinek szoknia kell a kiskanalas táplálást is.

Nem akarunk ijesztgetni, de…

…ha nem jól csinálod a hozzátáplálást, rossz táplálkozási szokások alakulhatnak ki ilyenkor a babánál, amiről később nehéz lesz leszoktatnod.

A hozzátáplálás helyes ütemezése

 

Mivel minden baba más ütemben, egyéni tempójában fejlődik, így nincs olyan előírás, ami minden picire érvényes. Figyeld a gyermeked jelzéseit! Ha egyre nagyobb mennyiséget igényel az anyatejből, a tápszerből, gyakrabban megéhezik, akkor elkezdheted a hozzátáplálást. Egy másik jel a széklet. Ha esetleg adtál neki valami szilárdat, és az megjelenik a székletben, akkor még várj vele. A gyermeked még nem tudja megemészteni. Fontos, hogy az életkor szerint javasolt zöldségekkel és gyümölcsökkel kezdd! A másik megfontolandó tanács, hogy tartsd be a fokozatosságot.

  • Először próbálkozz gyümölcslevekkel
  • Ezután következhet a gyümölcspép vagy-püré
  • Utána folytathatod különféle főzelékekkel
  • Végül jöhetnek a szilárd, darabos ételek

Mit, mikor?

  • 6 hónapos kortól: alma, őszibarack, burgonya, sárgarépa, sütőtök.
  • 7 hónapos kortól: banán, körte, narancs, citrom, szőlő (héj és mag nélkül)
    paradicsom, cukkini, brokkoli, fehérrépa, zeller, spárga, hús: csirke-, pulykamell.
  • 8 hónapos kortól:  szilva, görögdinnye, sárgadinnye, cseresznye, zöldborsó, karalábé, karfiol,
    spenót, sóska, lencse, sárgaborsó, csirkemáj legfeljebb heti 1 alkalommal.
  • 10-11 hónapos kortól: káposzta, padlizsán, zöldbab, rebarbara, főtt tojássárgája heti 1-2 alkalommal, marha –és sertéshús.
  • 1 éves kortól: uborka nyersen vagy savanyítva (reszelve), retek, tehéntej, vaj, tejszín, tejföl, kecsketej, és kecskesajtok, juhtúró, juhsajt, teljes kiőrlésű gabonák, méz, tojásfehérje.
  • Másfél éves kortól: málna, szamóca, kivi, ribizli, szeder, áfonya, málna, eper, szamóca, déligyümölcsök (ananász, mangó, grapefruit stb.),

Néhány jó tanács…

  • Eleinte semleges ízekkel próbálkozz, s ha ezeket már szívesen eszi, jöhetnek intenzívebb ízek is.
  • Ha megjelennek az első fogacskák, adhatunk gyümölcs- és zöldségdarabokat is. A darabos ételek fontosak, hisz ekkor tanulja meg a babád a rágás technikáját.
  • Mindig fém kiskanállal adjuk a kicsinek az ételt. A műanyagot nehezebb tisztán tartani.
  • Első alkalommal csak 1-2 kiskanállal adj az új ételből, majd fokozatosan emeld az adagot.
  • Egy új ízt több napig (5-6) is kínálgathatsz gyermekednek, még akkor is, ha eleinte nem ízlik neki.
  • Semmi esetre se adjunk cukrot az ételekhez!
  • Légy türelmes, mert valószínű, hogy nem fog zökkenőmentesen és főleg maszat nélkül menni a dolog.
  • Érdemes fokozatosan egy-egy étkezést kihagyni, és pótolni valami szilárddal. A következő sorrendben érdemes kiváltani az egyes étkezéseket: tízórai, ebéd, uzsonna, reggeli, végül a vacsora.

Mit igyon a kisbabám? 

A másik igen fontos kérdés, hogy mit adjunk inni a babánknak.

Eleinte csak babavizet, gyümölcsteát, cukrozatlan gyümölcslevet. A legjobb, ha mi magunk facsarjuk frissen.

Ne felejtsd el: a hozzátáplálás sikere a türelmedtől függ! Nem lesz rövid idő, míg a kisbabád megtanul enni. Ez egy nagyon felelősségteljes feladat, mert meghatározhatja gyermeked felnőttkori táplálkozási szokásait. Kitartást!

Te hogyan kezdted a kisbabád hozzátáplálását? Nektek zökkenőmentesen ment?

Írd meg nekünk kommentben!

Korábbi bejegyzések
Bankkártyás fizetés
Bankkártyás
fizetés
Ingyenes kiszállítás
Ingyenes
kiszállítás
Biztonságos vásárlás
Biztonságos
vásárlás
Csomag
Natúr Babakozmetikum
Csomagban jobban megéri
Sls, szilikon, parabén és kőolajszármazék mentes natúr kozmetikumok babának és mamának a mindennapos bőrápoláshoz.
Natúr Babakozmetikum
Natúr BabakozmetikumCsomag ajánlataink
még több
még több
Kövess minket!
Natural Cosmetics
Természetes alapanyagokból készült natúrkozmetikum webáruház.
Fogyasztói Vélemény Tanúsítvány
Professzionális natúr kozmetikumok babáknak és mamáknak egyaránt.
Hírekért, akciókért iratkozz fel hírlevelünkre!